Sa dolaskom jeseni i promenom godišnjih doba, mnogi ljudi mogu da primete porast gastrointestinalnih poremećaja. U jesenjem periodu klimatske promene, povratak na zimsko računanje vremena, ponovno uspostavljanje radnog ritma nakon godišnjih odmora i promene u ishrani jesu faktori koji mogu da doprinesu nastanku gastrointestinalnih poremećaja kao što su: zatvor, osećaj nadustosti u stomaku, bol u stomaku, gastroezofagealni refluks ili uopštenije rečeno – probavne smetnje.
Takođe je moguće, posebno u ovom periodu, doći u kontakt sa nekim crevnim ili gastrointestinalnim virusima, koji izazivaju poremećaje istog tipa.
ŠTA TREBA ZNATI
- Smene godišnjih doba mogu da utiču na sistem organa za varenje i podstaknu nastanak gastrointestinalnih poremećaja.
- Sprečavanje nastanka ovih poremećaja nije tako jednostavno, ali neke redovne mere opreza mogu da pomognu u tome.
- Važno je konsultovati lekara u složenijim situacijama i pre uzimanja lekova ili suplemenata.
GASTROINTESTINALNI POREMEĆAJI: KOJI SU NAJČEŠĆI?
Promena godišnjih doba je jedan od osnovnih uzroka digestivnih poremećaja, u ovom periodu organizam mora da se prilagodi novim ritmovima sa posledičnim povećanjem stresa.
Konkretno, od leta do jeseni promene klime su očiglednije i osobe koje su najosetljivije u tom smislu se bore da se prilagode ovoj promeni. Delovi centralnog nervnog sistema su osetljivi na promene i negativno utiču na proizvodnju melatonina i serotonina, koji su od suštinskog značaja za regulisanje raspoloženja i ritma spavanja i buđenja.
Neki od najčešćih simptoma povezanih sa ovim periodom su:
- Nadutost stomaka
- Gorušica
- Poteškoće u varenju
- Promene crevnog motiliteta (pokretljivosti creva – zatvor ili dijareja)
NAVIKE KOJE TREBA USVOJITI KAKO BI SE PREDUPREDIO NASTANAK GASTROINTESTINALNIH POREMEĆAJA
Sprečavanje nastanka ovih poremećaja može da bude komplikovano, međutim, preduzimanjem nekih svakodnevnih mera predostrožnosti moguće je smanjiti rizik i ublažiti simptome, a samim tim i poboljšati kvalitet života.
Neka Vaša ishrana bude zdrava i uravnotežena
Uravnotežena ishrana je neophodna za opšte blagostanje, a posebno za zdravlje probavnog sistema. Obezbedite dovoljan i pravilni unos vlakana, voća, povrća i žitarica, koji su neophodni za dobru pokretljivost creva.
Dajte prednost laganim obrocima i redovnim užinama
Pored glavnih obroka, važno je da se tokom dana konzumiraju i zdrave užine, to će Vam pomoći da izbegnete pad energije i održavate konstantan nivo šećera u krvi.
Žvaćite polako
Odvojite vreme da dobro sažvaćete hranu, ova navika je jednostavna, ali vrlo efikasna za varenje. Sporo žvakanje će omogućiti Vašem želucu da bolje obradi hranu, sprečavajući nastanak osećaja nadutosti i težine.
Konzumirajte hranu bogatu probioticima
Birajte namirnice poput jogurta, kefira i drugih fermentisanih proizvoda bogatih probioticima i korisnim bakterijama koje mogu da pomognu u uspostavljanju ravnoteže u crevnoj flori.
Održavajte odgovarajuću hidrataciju
Unosite najmanje 2 litre vode dnevno kako biste održali hidrataciju organizma i podržali funkcije varenja. Istovremeno, pokušajte da ograničite konzumaciju alkoholnih, slatkih ili gaziranih pića.
Upražnjavajte redovnu fizičku aktivnost
Redovno vežbanje je od suštinskog značaja za opšte blagostanje, ali takođe ima posebno pozitivan efekat na pokretljivost creva, pomažući u prevenciji nastanka poremećaja kao što je zatvor.
Maksimalno iskoristite dnevno svetlo
Provodite vreme na otvorenom i na suncu, ovo može da ima blagotvorno dejstvo na raspoloženje i opšte zdravlje, delujući pozitivno na sveukupno psihofizičko blagostanje.
KORISNA POMOĆ MLEČNIH FERMENATA ODNOSNO PROBIOTIKA
Kao što je već pomenuto, probiotici kao mlečni fermenti, sastavljeni od korisnih mikroorganizama kao što su laktobacili i bifidobakterije, igraju ključnu ulogu u obnavljanju ravnoteže crevne bakterijske flore. U slučaju gastrointestinalnih poremećaja, kao što su sindrom iritabilnog creva ili crevne infekcije, ovi mikroorganizmi pomažu da se creva ponovo nasele „dobrim“ bakterijama, podstičući varenje, smanjujući proliferaciju patogenih bakterija i ublažavajući simptome kao što su nadimanje, dijareja i zatvor. Štaviše, mlečni fermenti mogu da ojačaju imuni sistem creva, doprinoseći boljoj odbrani organizma.
Kada je potrebno konsultovati lekara?
Ako gastrointestinalni poremećaji potraju uprkos usvajanju zdravih navika, neophodno je da se konsultujete sa svojim lekarom kako biste procenili situaciju i eventualno obavili pregled kod lekara specijaliste. Poremećaji kao što su gastroezofagealni refluks ili sindrom iritabilnog creva mogu da zahtevaju procenu specijaliste, uzimanje određenih lekova, kao što su antacidi, i ciljane tretmane.
REČNIK POJMOVA
- Zatvor: stanje koje karakteriše teškoća u izlučivanju fecesa (stolice), često povezano sa ishranom sa malo vlakana ili slabom hidratacijom
- Gastroezofagealni refluks: poremećaj u kome se želudačni sokovi vraćaju iz želuca u jednjak, izazivajući gorušicu i ponekad bol u grudima.
- Centralni nervni sistem: sastoji se od mozga i kičmene moždine, koji prikupljaju informacije iz drugih organa ili iz spoljašnje sredine i obrađuju ih da bi dali odgovor ostatku organizma.
- Melatonin: hormon koji proizvodi žlezda epifiza i koji reguliše ciklus spavanja i buđenja.
- Serotonin: neurotransmiter uključen u regulaciju raspoloženja, sna i apetita.
- Probiotici: živi mikroorganizmi koji doprinose ravnoteži crevne flore, pomažu u poboljšanju varenja i smanjenju simptoma povezanih sa gastrointestinalnim poremećajima.
- Antacidni lekovi: lekovi koji sprečavaju preteranu kiselost želuca, obično se koriste za lečenje simptoma kao što su refluks kiseline, gorušica i loše varenje.
Izvori:
Autunno e disturbi gastrointestinali: le cause e i sintomi più comuni – Humanitas
Autunno e disturbi gastrointestinali: le cause e i sintomi più comuni – DLabMed
Quando Prendere i Farmaci per Problemi Gastrointestinali? – MicrobiologiaItalia